Λέσχη Φίλων Γ. Παπανδρέου
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΝΙΤΣΕ ΚΑΙ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Πήγαινε κάτω

ΝΙΤΣΕ ΚΑΙ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ Empty ΝΙΤΣΕ ΚΑΙ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Δημοσίευση  ΜΟΝΙΚΑ ΕΥΤΑΞΙΑ Τρι Νοε 13, 2007 3:26 am

Για ένα μεγάλο διάστημα δεν μπόρεσα να διαβάσω τίποτε καινούργιο...

Κατέφυγα σε παλιά, γνώριμα, πολυδιαβασμένα βιβλία. Ίσως γιατί ένοιωθα την ανάγκη να μην αλλοτροιωθώ, ίσως γιατί ένοιωθα την ανάγκη να μείνω όρθια, ίσως γιατί ένοιωθα την ανάγκη να παλέψω, ίσως γιατί ένοιωθα την ανάγκη να συγκρουστώ, ίσως γιατί ένοιωθα την ανάγκη να ρωτήσω....

Και σε τέτοιους καιρούς, οι πιστοί φίλοι είναι πάντα εκεί, δίπλα στο προσκεφάλι σου, για να σε καθοδηγούν:

ΤΑΔΕ ΕΦΗ ΖΑΡΑΤΟΥΣΤΡΑ - ΦΡΕΙΔΕΡΙΚΟΥ ΝΙΤΣΕ


.... "Μόνοι, αδερφοί μου να διώξετε μακριά τους σκύλους, τους σάπιους ποδογλύφτες και όλο το εξημμένο σκυλολόι που τρέφεται από τον ιδρώτα κάθε ήρωα..."

..."Αλοίμονο θα΄ρθει ο καιρός του πιο αξιοπεριφρόνητου ανθρώπου που δεν θα μπορεί πια να περιφρονεί ο ίδιος τον εαυτό του..."

... "Να μετατρέψεις το έτσι συμβαίνει στο έτσι θέλησα. Αυτό ονομάζω λύτρωση..."

Και όταν ο Νίτσε κοιμάται στο προσκεφάλι μου γιατί κουράστηκε να μ ενθαρύνει , πάντα υπάρχει ο δικός μας, ο μοναδικός Ελληνας...

ΑΣΚΗΤΙΚΗ - ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ


... "Δεν είμαι καταφύγι. Δεν είμαι πατέρας, δεν είμαι γιός, δεν είμαι πνεύμα. Είμαι ο στρατηγός σου.
Δεν είσαι δούλος μου, ούτε παιχνίδι στις παλάμες μου. Δεν είσαι φίλος μου, δεν είσαι παιδί μου. Είσαι ο σύντροφός μου στη μάχη
Κράτα γερά τα στενά που σου εμπιστεύτηκα. Μην τα προδώσεις. Χρέος έχεις και μπορείς στο δικό σου τομέα να γίνεις ήρωας.
Αγάπα την ευθύνη. Πες: έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δεν σωθεί εγώ φταίω...."

..." - Που πάμε; Θα νικήσουμε ποτέ;
- ΣΩΠΑ. ΟΙ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΡΩΤΟΥΝΕ"

Είμαι σίγουρη πως όλοι σας έχετε διαβάσει και τα δύο αυτά βιβλία... Μήπως είναι καιρός να τα κατεβέσετε και σεις όπως και εγώ από τη βιβλιοθήκη και να τα βάλετε για λίγο στο προσκεφάλι σας;

Εμένα μου δίνουν δύναμη.....

ΜΟΝΙΚΑ ΕΥΤΑΞΙΑ
Moderators
Moderators

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 12
Location : 7xiamon@gmail.com
Registration date : 26/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης