Λέσχη Φίλων Γ. Παπανδρέου
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ

+2
Νίκος Στυλόπουλος
ΛΥΜΠΕΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ Empty ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ

Δημοσίευση  ΛΥΜΠΕΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ Δευ Οκτ 08, 2007 4:13 pm

Ενα απο τα χαρακτηριστικα γεγονοτα του εθνικου συμβουλιου του ΠΑΣΟΚ την εβδομαδα που μας περασε ηταν η απουσια του πρωην αρχηγου του και πρωθυπουργου της Ελλαδας 1996-2004 , Κωνσταντινου Σημιτη.
Ως επιχειρημα του, βαση γραπτης ανακοινωσης που απεστειλε στον Ν.Αθανασακη,ηταν η απουσια του για λογους πολωσης.Πολλα ερωτηματικα ομως δημιουργει η σταση του και η συμπεριφορα του.
Ο Κ.Σημιτης αναμφισβητητα αποτελει κεφαλαιο για το ΠΑΣΟΚ και την Ελλαδα.Ειναι ο πρωθυπουργος που αφησε απτο εργο πισω του , αφησε μια ολυμπιακη Ελλαδα με συγχρονους οδικους αξονες , εκσυγχρονισε θεσμους και δικαια αποτελει ενα απο τα κορυφαια στελεχη και ανθρωπους του ΠΑΣΟΚ.
Γιατι ομως δεν ηταν παρων στις διαδικασιες?Οφειλε να ηταν , το χρωστα στον εαυτο του και στο κινημα
Τι φοβηθηκε και επελεξε να μην παραστει?
Γιατι η αφορμη περι πολωσης?Τι πραγματικα εννουσε?
Μια ακομη αποψη , ειδικα απο τον πρωην πρωθυπουργο , δε θα ηταν χρησιμη στο συμβουλιο?
Οι απαντησεις των παραπανω ερωτηματων πιστευω πως ευκολα μπορουν να δοθουν απο πολλους εδω μεσα.
Περιμενω τις δικες σας αποψεις για τη τρανταχτη αυτη απουσια και αν ολη αυτη η εν γενει συμπεριφορα του αδικει τον ιδιο και το κινημα στη κρισιμη αυτη καμπη που περνα

ΛΥΜΠΕΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
Moderators
Moderators

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 47
Location : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 26/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ Empty Απουσία (;) Σημίτη

Δημοσίευση  Νίκος Στυλόπουλος Δευ Οκτ 08, 2007 7:13 pm

Και όμως ο κύριος Σημίτης δεν απουσίασε. Διότι απουσία σημαίνει μη συμμετοχή. Το χειρότερο είναι ότι ο κύριος Σημίτης διάλεξε να κάνει αισθητή την παρουσία του με –θα μου επιτρέψετε τον χαρακτηρισμό- ύπουλο τρόπο. Αντί να επιλέξει την κρυστάλλινη λύση του διαλόγου και της γόνιμης αντιπαράθεσης, επέλεξε τον σκοτεινό δρόμο του μή ξεκάθαρου λόγου και των υπονοούμενων (οι χαρακτηρισμοί γίνονται τουλάχιστον με βάση το πως αντιλήφθηκε την "απουσία του" η κοινή γνώμη, τις προθέσεις του λίγοι γνωρίζουν) . Θέλει να εμφανιστεί ως ενωτικός, αλλά ταυτόχρονα επέλεξε την πιο διχαστική λύση. Σας ζητώ να μου αναφέρετε ένα παράδειγμα στην πολιτική όπου η «απουσία» και η μη συμμετοχή σε ανοιχτό διάλογο οδήγησε σε λύση. Αντιθέτως υπάρχουν πολλά παραδείγματα πολιτικών οι οποίοι ακολούθησαν τις μεθόδους αυτές για να προκαλέσουν ρήξη. Και ακόμη αν διαφωνείτε με όλα τα παραπάνω, με ένα πράγμα –δυστυχώς- δεν μπορείτε να διαφωνήσετε: με αυτήν την πολιτική ο κύριος Σημίτης πέτυχε την πόλωση, πλήγωσε την παράταξη και έστρεψε κατά ένα μεγάλο μέρος τα φώτα από το διάλογο και την ουσιαστική συζήτηση στην αναζήτηση των αιτιών για τα οποία ο ίδιος δεν παρέστη και στο μήνυμα που ήθελε να δώσει.
Και υπάρχουν άλλα δύο ερωτήματα: 1) Ποιούς προκάλεσε με αυτή τη συμπεριφορά και ποιούς ήθελε να ζημιώσει; Πως είναι δυνατό να ισχυρίζεται ότι κρατάει ίσες αποστάσεις όταν σήμερα για αυτή του την κίνηση μόνο η πλευρά Παπανδρέου διαμαρτύρεται; Πως είναι δυνατό ο κύριος Σημίτης να κρατάει ίσες αποστάσεις όταν σήμερα όλες οι εφημερίδες αναφέρονται στο «μήνυμα που έδωσε στον Γιώργο Παπανδρέου»;
Ο κύριος Σημίτης πραγματικά κινδυνεύει να χαρακτηριστεί ως ο "επίτιμος" του ΠΑΣΟΚ με τη συμπεριφορά του. Ο διαφαινόμενος άκρατος εγωισμός του που κατά πολλούς τον οδήγησε στην παραίτηση πριν την επερχόμενη ήττα το 2004, δεν του επέτρεψε να παραστεί στο Εθνικό Συμβούλιο. Και όσον αφορά το 2004 ας μην κρυβόμαστε πια, είναι φανερό γιατί ο κύριος Σημίτης παρέδωσε το ΠΑΣΟΚ στον Γιώργο Παπανδρέου. Ο Γιώργος Παπανδρέου ήταν ο μόνος πολιτικός που θα μπορούσε να σταματήσει τον κατήφορο του ΠΑΣΟΚ. Και τώρα όλοι αυτοί οι κύριοι δίνουν την εντύπωση ότι θέλουν το «ΠΑΣΟΚ τους» πίσω. Νομίζουν ότι με το να μεταβιβάσουν την ευθύνη ή τουλάχιστον το μέρίδιο της ευθύνης τους στον Παπανδρέου, εξαγνίστηκαν. Η ιστορία όμως έγραψε ότι ο λαός γύρισε την πλάτη του στόν πρωθυπουργό που δημιούργησε τους επιτυχημένους και μοναδικούς τα τελευταία 100 χρόνια Ολυμπιακούς αγώνες, στον πρωθυπουργό μεγάλων υποδομών και έργων. Επομένως εάν τότε ο λαός δεν τους ήθελε γιατί να τους θελήσει στο μέλλον κάτω από λιγότερο ευνοϊκές συνθήκες;
Για αυτό πρέπει να δώσουμε μία ηχηρή απάντηση στις 11/11 που πραγματικά θα οδηγήσουν εκείνους που δημιουργούν ερωτηματικά με τη στάση τους και πληγώνουν την ενότητα είτε να συμμετέχουν στον νέο αγώνα, είτε στην πραγματική σιωπή και απουσία από το πολιτικό σκηνικό.

Νίκος Στυλόπουλος

Αριθμός μηνυμάτων : 35
Location : Βοστώνη
Registration date : 03/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ Empty Απ: ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ

Δημοσίευση  nifalios Δευ Οκτ 08, 2007 9:50 pm

ΑΡΘΡΟ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ "ΛΑΜΠΡΑΚΟΠΑΙΔΑ" ΓΙΑΝΝΗ ΤΡΙΑΝΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ "ΕΠΙΤΙΜΟΥ" ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ (και μην βιαστείτε να μου προσάψετε έλλειψη επιχειρηματολογίας και κλοπή ιδεών γιατί το συγκεκριμένο άρθρο με καλύπτει σχεδόν απόλυτα, άλλωστε και λόγω της ιδιότητας μου η αναφορά του αρθογράφου για την περίπτωση των Ιμίων
είναι αλάτι στην πληγή μου)

...Είχε κι ένα καλό η πολύμορφη κρίση στο ΠΑΣΟΚ: απομυθοποιήθηκε πλήρως και βυθίστηκε στα τάρταρα ο Κ. Σημίτης. Ενας υπερεκτιμημένος πολιτικός, ο οποίος κατασκευάστηκε, προβλήθηκε και στηρίχτηκε όσο κανένας άλλος από τα μήντια της διαπλοκής, τον ΣΕΒ και τους Ευρωπαίους, που έβλεπαν στο πρόσωπό του έναν πειθήνιο γιέσμαν ο οποίος δεν τους δημιουργεί πρόβλημα... Η απουσία του Κ. Σημίτη από το Εθνικό Συμβούλιο του ΠΑΣΟΚ ήταν -ίσως- το κύκνειο άσμα του. Διότι αποκάλυψε στον κόσμο του ΠΑΣΟΚ το πραγματικό, απωθητικό του πρόσωπο. Το υποκριτικό πρόσωπο ενός μέτριου λογιστή, ο οποίος μοστράριζε ικανότητες και ιδιότητες που δεν είχε. Ενας άνθρωπος με υπόκωφη πονηρία, την οποία προέβαλλε ως ηγετική μαεστρία. Ενας πολιτικός που έπαιζε στα δάχτυλα το παρασκήνιο, την ίντριγκα και τις σχέσεις με τη διαπλοκή και πόζαρε ως ανεπίληπτος ηγέτης. Ενας κυνικός που δεν ορρωδούσε προ ουδενός (παράδειγμα: η καρατόμηση Λαλιώτη, η ανοχή του σφαγείου που λεγόταν χρηματιστήριο, η ανακίνηση του θέματος των ταυτοτήτων για να καλυφθεί το σκάνδαλο του χρηματιστηρίου κ.ά.) αλλά έδινε την εικόνα ενός ηγέτη χαμηλών τόνων, αξιοσέβαστου και σοβαρού... Ομως δεν είναι η πρώτη φορά που κρύβεται και το βάζει στα πόδια ο Κ. Σημίτης. Μπορεί να μη θυμούνται τα μέλη του Εθνικού Συμβουλίου, που είχαν να λένε τα χειρότερα για την απουσία του, αλλά η πραγματικότης είναι εδώ: πονηρά, φοβικά και με ιδιοτέλεια λειτούργησε ο Σημίτης, όταν παρέδωσε το δαχτυλίδι στον Γ. Παπανδρέου. Εβλεπε τη συντριβή να έρχεται, και αντί να πιει στωικά το πικρό ποτήρι της ήττας, το 'βαλε στα πόδια, ποντάροντας στα ντελίβερι μπόις της προπαγάνδας, που... αποθέωσαν την κατάπτυστη αυτή επιλογή... Είναι ο ίδιος άνθρωπος, που τρομαγμένος από τις αντιδράσεις, έκανε πίσω στο Ασφαλιστικό. Είναι ο πολιτικός που δεν ήθελε τους Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά δεν είχε τα κότσια να πάει κόντρα στους εργολάβους, και
αναγκάστηκε με μισή καρδιά να τους δεχθεί (αφού χάθηκαν τρία πολύτιμα
χρόνια)... Είναι ο άνθρωπος που μισούσε το ΠΑΣΟΚ και τον Ανδρέα
Παπανδρέου, αλλά όποτε τους χρειαζόταν προεκλογικά, έβγαινε -ο
θλιβερός- στο μπαλκόνι και υμνούσε τον ιδρυτή του ΠΑΣΟΚ... Κακός
άνθρωπος και -πολιτικά- ολίγιστος ο Κ. Σημίτης, βγήκε προεκλογικά στο
μπαλκόνι της Πάτρας και αποκάλεσε χοντρό τον αντίπαλό του, τον Μιλτιάδη
Εβερτ. Αλλά τα τυφλωμένα μήντια ούτε είδαν ούτε άκουσαν τίποτε και γι'
αυτό... Και να ήταν το μόνο... Υπέγραψε τις οδυνηρές για τη χώρα
συμφωνίες του Ελσίνκι και της Μαδρίτης, και εκείνα τον αποθέωναν...
Βυθίστηκε η χώρα στα Ιμια και στις γκρίζες ζώνες των βραχονησίδων,
εκείνος -ψοφοδεής και ανύπαρκτος- ευχαριστούσε τους Αμερικανούς, και τα
μήντια τού έπλεκαν το εγκώμιο... Αφησε την εκκρεμότητα με τη FYROM όπως τη βρήκε και πάλι εισέπραττε ύμνους... Δεν πήρε ποτέ τίποτε από την
Ενωση (σε αντίθεση με τον Ανδρέα Παπανδρέου, όπως ομολόγησε και η
Θάτσερ), αλλά τα παπαγαλάκια αποθέωναν τον «μεγάλο Ευρωπαίο»... Ομως, όλα εδώ πληρώνονται: ο πρωθυπουργός, που δήθεν θα έμενε στην Ιστορία, ξεχάστηκε γρήγορα. Και θα είχε αγνοηθεί εντελώς, αν δεν έμπαινε -με το γνωστό ύφος και το αποκαλυφθέν, πια, ήθος- στη μάχη της διαδοχής, για να περισώσει το έργο του, ένα προπαγανδιστικό κατασκεύασμα που προβλήθηκε ως μέγα επίτευγμα *** Δεν επαρκεί ο χώρος. Αλλά τι νόημα έχει ένας λίβελος μπροστά στην πικρή - για τον υπερεκτιμημένο - πραγματικότητα...
nifalios
nifalios

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 57
Location : Πολύκαστρο - Ν. Κιλκίς
Registration date : 04/10/2007

http://nifalios.livepage.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ Empty Για το παραπάνω άρθρο

Δημοσίευση  ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΝΙΚΗΤΟΠΟΥΛΟΣ Τρι Οκτ 09, 2007 9:42 am

Μα είναι δυνατόν; !!!!!
Δεν επιδέχεται σχολίασμού το άρθρο της ελευθεροτυπίας , είναι η απόλυτη ανοησία.

Ο Σημίτης παρέλαβε έχα χάος σε κάθε συνισταμένη της δημόσιας ζωής και σε μεγάλο βαθμό το μάζεψε.
Αυτό ήταν το όραμά του, ένα όραμα σύγχρονο και συμβατό με τις ανάγκες της Ελλάδας την τρέχουσα στιγμή.

Δεν ξέρω τι είναι αυτό που τον έκανε να βιαστεί να διαλέξει πλευρά στην κρίση του ΠΑΣΟΚ,
δεν μου αρέσει που το έκανε, αλλά είναι ένας από τους σημαντικότερους ηγέτες που είχε η Ελλάδα στην ιστορία της και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει με τα όποια λάθη κάνει σήμερα.
ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΝΙΚΗΤΟΠΟΥΛΟΣ
ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΝΙΚΗΤΟΠΟΥΛΟΣ
Moderators
Moderators

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ηλικία : 59
Location : 15342, Athens, Greece
Registration date : 26/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ Empty Απ: ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ

Δημοσίευση  ΓΚΟΥΝΤΡΟΥΜΠΗ ΛΙΑ Τετ Οκτ 10, 2007 10:26 am

Η ιστορία είναι αυτή που θα κρίνει την οκταετια Σημίτη.

Εμένα αλλά και πολλούς άλλους σαν εμένα που γεννήθηκα και μεγάλωσα στο εξωτερικό - αλλά και σήμερα που ζω στην Ελλάδα λόγω δουλειάς ταξιδεύω συχνά σε χώρες τις Ε.Ε.- έχω να πω ότι ο Σημίτης μας έδωσε αυτό που είχαμε ανάγκη.
Η Ελλάδα την οκταετια Σημίτη έπαψε να συμπεριφέρεται ως ο φτωχός συγγενής, η χώρα των τεμπέληδων, η χώρα που δε δουλεύει, που είναι ανοργάνωτη, που έχει τρομοκρατία, κ.τ.λ. Σταμάτησα να δέχομαι σχόλια τέτοιου τύπου μόλις συστηνόμουν σε κάποιον από άλλη χώρα της Ε.Ε. (Δυστηχώς μετά τις φωτιές και το σκάνδαλο των ομολόγων τα σχόλια ξάναρχισαν).
Σίγουρα δε λύθηκαν πολλά από τα προβλήματα. Σίγουρα η πολιτική εκείνων των χρόνων δημιούργησε άλλα που τα βρίσκουμε σήμερα μπροστά μας. Δεν ξέρω ομως καμμία πολιτική που να δίνει λύσεις και να μη δημιουργεί κάπου κάποιες δυσαρέσκειες. Το ζητούμενο είναι να ευνοεί τους περισσότερους και τους μη έχοντες.

Λοιπόν φίλοι μου εγώ αισθάνθηκα, και πιστεύω και πολλοί άλλοι, ότι επιτέλους συμμετέχουμε σ' αυτο που λέγεται Ε.Ε. ισότιμα, υπολογίζουν τη θέση μας. Πάψαμε να είμαστε εμείς από τη μια μεριά και η Ε.Ε. από την άλλη . Αρχίσαμε να συνειδητοποιούμε ότι είμαστε μέλος αυτής της Ε.Ε.
Είχαμε μια επιτυχημένη ελληνική προεδρία, μπήκαμε στην ΟΝΕ, πετύχαμε την ένταξη της Κύπρου χωρίς απαραίτητη επίλυση του κυπριακού, οργανώσαμε καλούς Ολυμπιακούς, έγιναν μεγάλα έργα.
Ας μην τα παραβλέπουμε όλα αυτά. Υπάρχουν βέβαια πολλά που δεν έγιναν. Αλλά νομιζω ότι ο Σημίτης αυτά υποσχέθηκε προεκλογικα και το 1996 και το 2000. Και τα έκανε!
Ως πολίτης δεν αισθάνθηκα οτι με κοροιδεύεουν ή ότι υποτιμούν τη νοημοσύνη μου κάτι που ολοφάνερα συμβαίνει απο το 2004 και μετά με τη Ν.Δ.
Αυτή η οκταετία τελείωσε, πέρασε.
Η Ιστορία στο μέλλον θα κρίνει το Σημίτη. Και πιστεύω ότι θα τον κρίνει ιδιαίτερα θετικά.
Διότι αυτό που πέτυχε η Ελλάδα μας επι κυβερνήσεων του ήταν σημαντικά και αναγκαία να συμβούν ακριβώς εκείνη την περίοδο.
Σκεφτείται τι λέει η Ιστορία μας για τον χρυσό αιώνα του Περικλή! Εκτός από όλα αυτά τα ωραία που έγιναν εκείνη την εποχή, εκείνη η εποχή δημιούργησε και πολλά προβλήματα που οι Αθηναίοι τα βρήκαν μετά μπροστά τους. Αυτό όμως δεν ακυρώνει σε καμμιά περίπτωση το έργο που έγινε... γι' αυτό και η ονομασία χρυσός αιώνας...
Και τώρα τι κάνουμε; Και τώρα τι κάνει το ΠΑΣΟΚ;
Δεν ξέρω τι σκέφτεται ο Σημίτης ... δεν ξέρω γιατί βιάστηκε να τοποθετηθεί .... Δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Και γιαυτά θα κριθεί στο μέλλον. Το ζητούμενο είναι το ΠΑΣΟΚ να ξαναγίνει αυτό που πρέπει. Ένα πλειοψηφικό ρεύμα. Πρέπει να γίνει ο χώρος έκφρασης των μη προνομιούχων που είναι και το μεγαλύτερο μέρος των πολιτών.

Ξέρω ότι η Ελλάδα και ο λαός της τώρα έχει ανάγκη από άλλα πράγματα. Τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν τα συναντάει πλέον κάθε μέρα μπροστά του. Είναι άμεσα συνδεδεμένα με την καθημερινή του ζωή!
Ο πολίτης είναι αγανακτησμένος πλέον - ζητάει άμεσες λύσεις με άμεσα αποτελέσματα σε ανεργία, ακρίβεια, υγεία, παιδεία.
Η Ν.Δ. παρόλο που το 2004 έδωσε σε πολλούς την αίσθηση ότι θα ήταν σε θέση να προχωρήσει στην επίλυσή τους τελικά απογοήτευσε. Φαίνεται από το αποτέλεσμα των εκλογών της 16ης Σεπτεμβρίου.
Αυτούς τους απογοητευμένους καθώς και αυτούς που ψήφισαν κάποιο από τα άλλα μικρότερα κόμματα πρέπει να τους πείσει το ΠΑΣΟΚ. Το ΠΑΣΟΚ πρέπει να πείσει ότι αυτά τα προβλήματα θέλει και μπορεί να τα λύσει. Με συγκεκριμένες προτάσεις και με πολύ δουλειά για να αναδειχθούν οι προτάσεις αυτές και να γίνουν γνωστές σε κάθε πολίτη της χώρας.
Αν καταφέρει να πείσει θα έρθει και πάλι στην εξουσία.
Και αν όντας στην εξουσία καταφέρει να δώσει λύσεις άμεσα και αποτελεσματικά σ΄αυτά τα καθημερινά και σημαντικά πιστεύω ότι θα συμβεί το ίδιο που συνέβη και τη δεκαετία του 80 θα εκλέγεται ξανά και ξανά για πολλές τετραετίες ακόμη.

ΓΚΟΥΝΤΡΟΥΜΠΗ ΛΙΑ

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 3
Location : Λάρισα
Registration date : 03/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ Empty Απουσία Σημίτη

Δημοσίευση  Νίκος Στυλόπουλος Πεμ Οκτ 11, 2007 6:26 am

Αγαπητή Λία όσα αναφέρεις στην παρέμβασή σου για τον πρώην πρωθυπουργό είναι απολύτως ακριβή και σωστά. Δεν νομίζω ότι κανένας αμφισβητεί το έργο των κυβερνήσεων Σημίτη. Όμως δεν πρέπει να παραβλέψουμε ότι ταυτόχρονα υπήρξαν δείγματα διαφθοράς, τα οποία και προφανώς έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση των εκλογών (2004 και 2007). Και δυστυχώς ενώ θα πρέπει να περιμένουμε χρόνια για να κριθεί συνολικά το έργο Σημίτη, οι αριθμοί είναι αμείλικτοι για τη διαφθορά και δείχνουν ότι η δεύτερη διακυβέρνηση Σημίτη δεν τα κατάφερε στον τομέα αυτό (σε παρακαλώ διάβασε το μήνυμά μου για τη διαφθορά στην ενότητα "Επικαιρότητα"). Η ουσία είναι ότι όλοι πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας, να αποδεχτούμε τις ευθύνες που μας αναλογούν και μετά να προσωρήσουμε μπροστά, έχοντας μάθει από τα λάθη του παρελθόντος.

Νίκος Στυλόπουλος

Αριθμός μηνυμάτων : 35
Location : Βοστώνη
Registration date : 03/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ Empty Ξαναχτύπησε...

Δημοσίευση  Νίκος Στυλόπουλος Τετ Οκτ 24, 2007 2:21 pm

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=842685&lngDtrID=244

Θέλω να διαμαρτυρηθώ για την εμμονή του κ. Σημίτη στούς εξωθεσμικούς τρόπους διαλόγου (μονολόγου).
Είχε όλη την ευχέρεια να δηλώσει τις ενστάσεις του στην εκλογική διαδικασία στο Εθνικό Συμβούλιο και στα τόσα θεσμικά όργανα του ΠΑΣΟΚ.
Δεν το έκανε.
Ήδη έχει δηλώσει ότι θα απουσιάζει και από την Εθνική Συνδιάσκεψη τον Νοέμβριο.

Ο μονίμως λοιπόν απών από τα θεσμοθετημένα όργανα του ΠΑΣΟΚ, ο πολιτικός που ήδη στα διάφορα fora και συζητήσεις πολλοί σύντροφοι τον χαρακτηρίζουν ως τον «επίτιμο» του ΠΑΣΟΚ έκανε δήλωση... από το Λονδίνο....άμεσα μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα ενός γραφικού στην ίδια πόλη, χρόνια πριν, να κάνει δηλώσεις για μία άλλη βέβαια εκλογική διαδικασία την οποία αποκάλεσε «unfair»....

Το περιεχόμενο της δήλωσης εκφράζει έναν προβληματισμό, που είναι θεμιτό να τεθεί ως ερώτημα. Δεν μπορούμε όμως να μην σχολιάσουμε τον τρόπο που τίθεται ο προβληματισμός, τον χώρο και το πλαίσιο. Δυστυχώς αυτή είναι άλλη μία κίνηση που αντί να προσφέρει στον γόνιμο διάλογο, εκτρέφει τις συζητήσεις περί διαπλοκής, περί μη δημοκρατικών διαδικασιών και στην ουσία υπονομεύει ήδη τον νεό αρχηγό του ΠΑΣΟΚ...

Νίκος Στυλόπουλος

Αριθμός μηνυμάτων : 35
Location : Βοστώνη
Registration date : 03/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ Empty Απ: ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΗΜΙΤΗ

Δημοσίευση  JohnK Πεμ Οκτ 25, 2007 8:37 am

Αγαπητέ Γρηγόρη
Σεβαστές οι απόψεις σε ένα διάλογο ακόμα και αν δεν υπάρχει συμφωνία απόψεων.
Θα ήθελα όμως να σου τονίσω ότι προσωπικά δεν μπορώ να συμφωνήσω όσο αφορά τον χαρακτηρισμό <ηγέτης > .για το πρόσωπο που αναφέρεσε.
Οι ηγέτες αφήνουν βαθιά χαραγμένη την σφραγίδα τους σε γεγονότα που σημάδεψαν την πορεία της ιστορίας(θετικά η αρνητικά ,τοπικά η παγκόσμια)
Για την χώρα μας στην νεώτερη ιστορία <ηγέτες > αναφέρονται πρόσωπα που άλλαξαν τον χάρτη της χώρας μας βλ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ,πρόσωπα που με πολιτικές δημιούργησαν δημοκρατικά κόμματα βλ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ,και δημοκρατικά πολιτικά κινήματα όπως βλ. ΑΝΔΡΕΑΣ Γ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ.
Οι διαχειριστές εξουσίας δεν ξέρω να έχουν τοποθετηθεί στην ιστορία σαν ηγέτες και ούτε νομίζω να γίνει.
Η αλλαγή μιάς χώρας με έργα που αλλάζουν τον ρημοτομικό χάρτη γίνονται με δικά του λεφτά και δική του παρακαταθήκη!!!!!!

Φιλικά

JohnK

JohnK

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ηλικία : 65
Location : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 03/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης