Λέσχη Φίλων Γ. Παπανδρέου
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ο Παίχτης!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο Παίχτης! Empty Ο Παίχτης!

Δημοσίευση  Φίλιππος Βουκελάτος Τετ Οκτ 10, 2007 9:19 pm

Όλα αυτά είναι λόγια, τίποτα άλλο από λόγια, κι εγώ χρειάζομαι έργα… Πρέπει να γίνω καινούργιος άνθρωπος, πρέπει να αναστηθώ. Θα τους αποδείξω πως…Ναι! Αρκεί να φανώ λογικός και υπομονετικός για μια φορά στη ζωή μου. Με τη δύναμη του χαρακτήρα μου θα αλλάξω τη μοίρα μου…

Το κυριότερο είναι ο χαρακτήρας. Δεν έχω παρά να θυμηθώ τι μου συνέβηκε πριν από επτά μήνες…Ω, είναι ένα αξιοσημείωτο παράδειγμα για το τι μπορεί να καταφέρει η αποφασιστικότητα.

…Βγαίνοντας από το καζίνο, ένιωσα να σαλεύει μέσα μου ένα φιορίνι. ‘’Έτσι θα έχω και να φάω σκέφτηκα, αλλά μετά από καμιά εκατοστή βήματα, μετάνιωσα και γύρισα πίσω. Έβαλα το φιορίνι στα μικρά. Πράγματι, δοκιμάζει κανείς ένα ξεχωριστό συναίσθημα όταν μονάχος, σε ξένη χώρα, μακριά από τη πατρίδα, μακριά από τους φίλους και χωρίς να ξέρει αν έχει να φάει, το ίδιο βράδυ, παίζει και το τελευταίο του φιορίνι! Κέρδισα, κι όταν είκοσι λεπτά αργότερα έφυγα από το καζίνο, είχα 170 φιορίνια στη τσέπη μου. Αυτό ήταν γεγονός. Βλέπετε τι αξία έχει καμιά φορά ένα φιορίνι!

Και αν τότε είχα χάσει το κουράγιο μου; Αν δεν είχα τολμήσει να πάρω την απόφαση;

Σήμερα είναι αργά, αύριο όμως… Αύριο, αύριο θα τελειώσουν όλα!

Φ. Ντοστογέφσκι.

''Αν ο διάβολος δεν υπάρχει, τότε πρέπει να τον δημιούργησε ο άνθρωπος, κατ΄εικόνα και ομοίωσή του''.

Φίλιππος Βουκελάτος

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 47
Location : Λευκάδα
Registration date : 04/10/2007

http://filipvoukelatos.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Παίχτης! Empty Σχετικά με τον ΠΑΙΧΤΗ

Δημοσίευση  ΜΑΙΡΗ ΜΑΝΤΗ Πεμ Οκτ 11, 2007 3:23 pm

Αγαπητέ φίλε ,
το έχω διαβάσει και είναι πολύ πολύ ........ ΕΠΙΚΑΙΡΟ !

Φιλικά

Μαίρη

ΜΑΙΡΗ ΜΑΝΤΗ
Moderators
Moderators

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 62
Location : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 03/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο Παίχτης! Empty Σχετικά με τον Παίχτη!

Δημοσίευση  Φίλιππος Βουκελάτος Πεμ Οκτ 11, 2007 3:31 pm

Μαιρούλα εννοείται πως συμφωνώ και επαυξάνω!

Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Φίλιππος.

Φίλιππος Βουκελάτος

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 47
Location : Λευκάδα
Registration date : 04/10/2007

http://filipvoukelatos.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης