Λέσχη Φίλων Γ. Παπανδρέου
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ?

Πήγαινε κάτω

ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ? Empty ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ?

Δημοσίευση  minadakis Παρ Οκτ 26, 2007 10:59 am

ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ;

Για πολλούς αυτή η ερώτηση είναι γελοία. Είναι γελοία γιατί θεωρούν οτι η απάντηση είναι αυτονόητη. Ανάλογα σε ποιο χώρο πιστεύει ο καθένας πως «ανήκει». Για αυτούς που στηρίζουν τη ΝΔ η απάντηση είναι οτι είναι πιο ικανή να κυβερνήσει την Ελλάδα η ΝΔ, και τόσα χρόνια με το ΠΑΣΟΚ μόνο λάθη, σκάνδαλα, κακούς χειρισμούς και καθυστερήσεις είχαμε. Για αυτούς που στηρίζουν το ΠΑΣΟΚ η απάντηση είναι οτι η ΝΔ εκφράζει τη συντήρηση, την ατολμία και την ανικανότητα να κυβερνήσει. Λαμβάνει μόνο αντιλαικά μέτρα και προτάσει την τριετία Μητσοτάκη τότε και την κυβέρνηση Καραμανλή σήμερα με τα σκάνδαλα και την κρυφή ατζέντα. Για όσους ανήκουν στα πιο μικρά κόμματα η απάντηση είναι πως είναι το ίδιο πράγμα και η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ.
Ποιες αλήθεια είναι οι διαφορές ανάμεσα στα δύο μεγάλα κόμματα σήμερα? Σε τι διαφέρει το ΠΑΣΟΚ και θέλουμε να ερθει πάλι στην εξουσία γρήγορα για να μας σώσει από την κυβέρνηση της ΝΔ?

• Το ΠΑΣΟΚ δεν ήταν κυβέρνηση στο σκάνδαλο του χρηματιστηρίου? Τώρα φωνάζουμε για τα ομόλογα.
• Το ΠΑΣΟΚ δεν ήταν κυβέρνηση όταν ευχαρίστησε δημόσια τους Αμερικάνους για την παρέμβασή τους? Και τώρα φωνάζουμε ότι η ΝΔ δεν
κάνει τίποτα όταν οι Αμερικάνοι στηρίζουν τους Τούρκους και τους Σκοπιανούς.
• Το ΠΑΣΟΚ δεν ήταν που κατηγορούσε την ΝΔ οτι δεν είχε πρόγραμμα για τη χώρα προεκλογικά? Εμείς που είχαμε πρόγραμμα το έφτιαξαν πολλοί, το πίστεψαν λίγοι, και προσπάθησε να το παρουσιάσει μόνο ένας.

Είναι και πολλά άλλα που δεν τα γράφω γιατί θα χρειαστώ πολύ χώρο και χρόνο, αλλά είμαι σίγουρος πως ο καθένας μπορεί να θυμηθεί πολλά παρόμοια.
Αλήθεια αυτό ήταν πάντα το ΠΑΣΟΚ από την ίδρυσή του? Γιατι εγώ άλλα έχω ακούσει. Το θέμα είναι οτι δεν τα βλέπω. Και θα μου πείτε σίγουρα για το τεράστιο έργο που άφησε πίσω του ο Σημίτης. Δεν διαφωνώ. Σίγουρα άφησε έργο. Άλλαξε η Ελλάδα. Έγιναν πολλά και μεγάλα έργα. Αλλά δεν ξέρω πραγματικά αν θα γινόταν αυτά αν δεν ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Ελπίζω να κάνω λάθος.
Έχω ψηφίσει δύο φορές στη ζωή μου σε εθνικές εκλογές και τις δύο ψήφισα ΠΑΣΟΚ. Την πρώτη οφείλω να ομολογήσω οτι ψήφισα καθαρά γιατί μου άρεσε που ο Γιώργος Παπανδρέου μου περνούσε μια ηρεμία, ένα ήθος που δεν το έβλεπα σε άλλους και ένα ύφος που ήταν πολύ κοντά μου. Την δεύτερη φορά ψήφισα ΠΑΣΟΚ γιατί απλά επιβεβαιώθηκαν μέσα μου αυτά που πίστευα για τον Γιώργο Παπανδρέου και αφού ασχολήθηκα και λίγο παραπάνω, είδα ότι στα παραπάνω προστίθενται και ένα μεγάλο έργο, εμπειρία σε πολλούς τομείς, γνώση και επίγνωση της παγκόσμιας πραγματικότητας και μια έντονη δημιουργικότητα με ένα ξεχωριστό στυλ. Νομίζω ότι αυτός ο άνθρωπος, άν καταφέρει να πλησιάσει, ή ακόμα και να επαναφέρει πλήρως, το ΠΑΣΟΚ στην ιδρυτική του διακύριξη, θα είναι ο κορυφαίος πολιτικός που θα έχει η Ελλάδα. Όχι μόνο επειδή θα κάνει έργο ή τομές και ρίξεις στο κατεστημένο αλλά γιατί θα κάνει και κάτι άλλο που δεν το έχουμε σήμερα και λείπει πάρα πολύ από την πολιτική ζωή της χώρας μας. Θα φέρει το ηθος στην πολιτική! Θα φέρει μια νέα νοοτροπία και τρόπο σκέψης στους εκπροσώπους μας στη Βουλή αλλά και σε εμάς τους ίδιους.
Πιστεύω λοιπόν οτι για να μπορούμε να υπερηφανευόμαστε για την διαφορετικότητά μας από την ΝΔ ώστε αυτοί που θα είναι με το ΠΑΣΟΚ θα έχουν ξεκάθαρες θέσεις και απόψεις πρέπει να μείνει αυτός ο άνθρωπος στην θέση που έχει σήμερα. Να γίνουμε όντως διαφορετικοί. Με τις προτάσεις μας, το λόγο μας και κυριώς με τις πράξεις μας. Αν θέλουμε να έχουμε διαφορες από την ΝΔ πρέπει να αρχίσουμε από την αρχή.
Πρέπει βέβαια να πω οτι δεν ξέρω αν θα καταφέρει κάτι τέτοιο ο Γιώργος Παπανδρέου γιατί έχω απογοητευτεί εντελώς από την πολιτική και από όσα βλέπω και ακούω καθημερινά. Μου έχει δημιουργήσει όμως μια ελπίδα. Μια μεγάλη ελπίδα οτι ίσως κάτι να αλλάζει σε αυτό τον τόπο. Οτι κάτι έρχεται. Δεν ξέρω αν είναι αυτός που θα μας βάλει στον δρόμο που ονειρεύομαι και ελπίζω αλλά σίγουρα πιστεύω οτι μπορεί να μας τον δείξει αυτόν τον δρόμο. Αυτό θα το κρίνει βέβαια η ιστορία, όπως και όλους μας αφού και εμείς μπορούμε να συμβάλουμε και να διαμορφώσουμε την ιστορία του τόπου μας σύμφωνα με τα πιστεύω μας και τις ελπίδες μας.


Μηναδάκης Μιχάλης.

minadakis

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 40
Location : ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Registration date : 03/10/2007

http://minadakis.sosblog.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης