Λέσχη Φίλων Γ. Παπανδρέου
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

16/9 ΗΤΤΑ ή......

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

16/9 ΗΤΤΑ ή...... Empty 16/9 ΗΤΤΑ ή......

Δημοσίευση  ΛΥΜΠΕΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ Τετ Οκτ 03, 2007 2:25 pm

Πλαναται σε μερικους η αποψη πως μηπως η ηττα του ΠΑΣΟΚ την 16/9 δεν ηταν και τοσο επιζημια.Ειναι ενα θεμα που προσωπικα εμενα με βαζει σε προβληματισμο και δημιουργια σκεψεων.Σαφως , η ηττα παραμενει ηττα με ολα τα αιτια και τις συνεπειες που προκυπτουν απο αυτη.Θα ηθελα την αποψη σας για αυτο το θεμα και το τι μελλει γενεσθαι της 11/11

ΛΥΜΠΕΡΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ
Moderators
Moderators

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 47
Location : ΠΑΤΡΑ
Registration date : 26/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

16/9 ΗΤΤΑ ή...... Empty Ηττα ή ....

Δημοσίευση  ΜΑΙΡΗ ΜΑΝΤΗ Τετ Οκτ 03, 2007 5:44 pm

Αγαπητέ Κύριε,

μία ήττα πάντα είναι ανησυχητική , ειδικά όταν οι επιπτώσεις της είναι αρνητικές στα ευρύτερα στρώματα της κοινωνίας, τα οποία παγκοσμίως στελεχώνονται από τους οικονομικά ανίσχυρους -τους επαγγελματικά ανασφαλείς και από την νέα τάξη των νεοπτώχων.

Κάναμε επίπονες σκέψεις , βγάλαμε οδυνηρά συμπεράσματα , όλοι όσοι ανήκουμε στο ΠΑΣΟΚ , είτε σαν στελέχη, είτε σαν μέλη είτε σαν φίλοι. Πονέσαμε , είπαμε πολλά για το αποτέλεσμα της 16ης Σεπτέμβρη και θα πούμε και άλλα πολλά μέχρι την εκλογή του προέδρου στις 11/11/2007.
Θα αναλύσουμε όλοι μαζί τις αιτίες που ,κατά την άποψή μου πάντα , έρχονται απο παλαιότερα και ,θα είναι γόνιμη αυτή η διαδικασία ,γιατί μόνο μέσα από ζυμώσεις βγαίνουν μεγάλες ιδέες και εφικτές ,εφαρμοσμένες πολιτικές.

Προσπαθώντας ,λοιπόν, να αναλύσω τα αίτά της, έβλεπα ότι, πέρα από τις πολιτικές ευθύνες των ηγητόρων του κινήματος , που αναμφίβολα είναι τεράστιες ,ήταν και το πιο φυσικό επακόλουθο μιας κοινωνίας " εν υπνώσει" είτε από το κυνηγητό μιας καλύτερης ,οικονομικά, ζωής , μιας κοινωνίας με τον φόβο μήπως βρεθεί στο πεζοδρόμιο του ΟΑΕΔ , μιας κοινωνίας ταγμένης στο κυνηγητό περισσότερης προβολής μέσα από το καλύτερο αυτοκίνητο-από το φιρμάτο αξεσουάρ- μιας κοινωνίας που έστω και όταν δεν υπήρχε ανάγκη πήγαινε το παιδί της σε ιδιωτικό για μια καλύτερη παιδεία και για να μπεί στην ελιτ , αντί να προσπαθεί με παρεμβάσεις και πιέσεις να βελτιώσει το ΔΗΜΟΣΙΟ σχολείο που τελειώσαμε εμείς οι παλιότερες γενιές ,μιας κοινωνίας που έπαιρνε οικιακή βοηθό για να ενταχθεί στην ελιτ και να είμαστε όλοι κάποιοι και πάντα μας προσπέρναγαν και δεν μας άγγιζαν τα σοβαρά -τα πιο πολιτικά -η συνείδηση ότι ανήκουμε στο ΠΑΣΟΚ, στο σοσιαλιστικό κίνημα που δημιουργήθηκε από μικρομεσαίους -βασανισμένους - ιδεολόγους-διωκόμενους πολίτες.
Έτσι λοιπόν δημιοργήθηκε το " ΤΙ ΠΛΑΣΤΗΡΑΣ , ΤΙ ΠΑΠΑΓΟΣ " . Ο νεώτερος σε ηλικία ψηφοφόρος αναρωτιόταν, που ήταν η διαφορά του ΠΑΣΟΚ από την ΝΔ , και το ερώτημα διογκωνόταν και γινόταν όλο και πιο αναπάντητο όταν έβλεπε στα κατευθυνόμενα από την πραγματικά μεγαλοαστική τάξη, ΜΜΕ , έγκριτους δημοσιογράφους να προβάλλουν ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΧΟΛΥΓΟΥΝΤ με απούσες τις ψύχραιμες και ηθικές πολιτικές φωνές , γιατί δεν είμαι της άποψης ότι ο πολιτικός έχει απωλέσει συνείδηση.
Και έτσι με την τόση επιφάνεια και χωρίς καθόλου προβληματισμό και λόγω της φύσης της αντιδραστικής του Νεοέλληνα , στρεφόταν στην ΑΡΙΣΤΕΡΆ -στον ΣΥΡΙΖΑ που τα κατάφερνε καλύτερα μέσα στον γενικότερο λαικισμό και του κέντριζε το ενδιαφέρον η ατάκα !

Όμως η ήττα , ΑΦΥΠΝΙΣΕ , αγαπητέ κύριε, και όλοι μαζί κοιτάξαμε τα blogs και τρέξαμε, τρέξαμε να γράψουμε , να καταθέσουμε πολιτική θέση -άποψη , να περιμένουμε το σχόλασμα από την καθημερινότητά μας γιά να μπούμε στο site να δούμε τι λένε οι σύντροφοι και να συμμετάσχουμε , να κοντραριστούμε , να ομονοήσουμε .
Πάψαμε αίφνης να βλέπουμε τα "δικά μας" και ανοίξαμε την πόρτα σε όλους , γίναμε ΕΜΕΙΣ οι πολιτικοποιημένοι πολίτες , ΕΜΕΙΣ οι πρβληματισμένοι πολίτες , ΕΜΕΙΣ οι συμμετέχοντες πολίτες. Γίναμε βατήρες για νέα άλματα στην πολιτική , γίναμε βιβλία που επάνω τους γράφεται μιά νέα ιστορία , γίναμε υποδοχείς μιάς νέας πολιτικής ηθικής ,που επαναλαμβάνω , προσωπικά μου τα εμπνέει ο Γιώργος Παπανδρέου.

Τώρα σχετικά με την 11/11/2007 να σας πω , έχω απαιτήσεις ιδεολογικές από τον ΓΑΠ , έχω ανάγκη την στροφή που μου υπόσχεται,θα είμαι εδώ και εγώ και όσοι πλείστοι τον πειβάλλουμε με την ελπίδα μας και με τον σεβασμό μας ,και θα κρίνεται και ο ίδιος και οι επιλογές του και η πορεία προς την υλοποίηση του στόχου , που φυσικά είναι η αλλαγή του πολιτικού σκηνικού.

Σας ευχαριστώ πολύ.
Φιλικά
Μαίρη



[b]

ΜΑΙΡΗ ΜΑΝΤΗ
Moderators
Moderators

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 62
Location : ΑΘΗΝΑ
Registration date : 03/10/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

16/9 ΗΤΤΑ ή...... Empty Ιδεολογικές απαιτήσεις..

Δημοσίευση  Νίκος Περάκης Πεμ Οκτ 04, 2007 7:26 am

ΜΑΙΡΗ έγραψε:Αγαπητέ Κύριε,



Τώρα σχετικά με την 11/11/2007 να σας πω , έχω απαιτήσεις ιδεολογικές από τον ΓΑΠ , έχω ανάγκη την στροφή που μου υπόσχεται,θα είμαι εδώ και εγώ και όσοι πλείστοι τον πειβάλλουμε με την ελπίδα μας και με τον σεβασμό μας ,

Σας ευχαριστώ πολύ.
Φιλικά
Μαίρη



[b]

Αγαπητή Μαίρη!

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο φτιάχτηκε τούτη η Λέσχη!

Για να συνθέσουμε απόψεις, να δημιουργήσουμε προοπτικές, να αναλύσουμε πολιτικές σκέψεις, να υποστηρίξουμε αγνές προθέσεις και ιδεολογίες και εν κατακλείδι να ελπίσουμε στο αύριο μέσα από τις θέσεις ενός σύγχρονου και προοδευτικού προσώπου, του Γ. Παπανδρέου!

Νίκος Π.
Νίκος Περάκης
Νίκος Περάκης
Administrator
Administrator

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 72
Ηλικία : 66
Location : ATHENS
Registration date : 26/09/2007

http://perakis.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

16/9 ΗΤΤΑ ή...... Empty Απ: 16/9 ΗΤΤΑ ή......

Δημοσίευση  nifalios Παρ Οκτ 05, 2007 4:04 pm

Αυτή η σκέψη μ' απασχόλησε κι εμένα κάποια στιγμή.

Γρήγορα όμως κατάλαβα ότι πηγαίνω σε λάθος μονοπάτια την σκέψη μου.

Γιατί όπως είπαν και πολλοί άλλοι το ζήτημα δεν είναι η ήττα αυτή καθ' αυτή αλλά τα αίτιά της.

Στο κάτω - κάτω, η εξουσία δεν είναι αυτοσκοπός για ένα σοσιαλιστικό κίνημα γιατί
εκτός από τον δρόμο αυτό υπάρχουν κι άλλες μορφές αγώνα για να επιτελεστούν ή και να διατηρηθούν κατακτήσεις του λαού, των εργατών, των νέων των γυναικών.

Η κυβερνητική εξουσία θα εκφραστεί μέσα από το κίνημα όταν ο λαός καταλάβει ότι η ηγεσία του είναι έτοιμη να εφαρμόσει το όραμα που ευαγγελίζεται και είναι ικανό να διαφυλάξει την πρόοδο και την ευημερία του. Τότε θα το κάνει και μάλιστα απλόχερα, όπως ακριβώς έγινε
με τον Ανδρέα το 1981, το 1985, το 1993.

Κάτι τέτοιο δεν μπόρεσε να το κάνει η σημερινή ηγεσία του ΠΑΣΟΚ (όλη μαζί εννοώ και δεν σταματάω στον πρόεδρο), γιατί πολύ απλά κάποια στελέχη (αλήθεια πόσο επαγγελματικό ηχεί αυτό!!!!!!) είχαν και έχουν σαν στόχο μόνο την προσωπική τους προβολή, ανέλιξη και υστεροφημία. Δεν τους αφορούν οι ιδεολογίες. Τα θεωρούν απαρχαιωμένα και ξεπερασμένα (μπανάλ κατά τους παρεπιδημούντες εν Κωλωνακίω). Ακριβώς δηλαδή όπως θα λειτουργούσαν μέσα σε μια πολυεθνική εταιρία. Και το χειρότερο είναι ότι βιάζονται κιόλας.

Και ο λαός, ο ταλαίπωρος αυτός λαός, μετά από πολλά πολλά χρόνια επιτέλους το έμαθε το μάθημά του και είπε:
«Όχι, ακόμα δεν είστε έτοιμη για αυτού του είδους την εξουσία. Πρώτα θα ξαναβρείτε τον μπούσουλά σας, θα μας τον πείτε κι
εμάς και αν μας πείσετε ότι έχετε αλλάξει εσείς, τότε ίσως να σας πιστέψουμε.»

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι ο πρόεδρος το παραδέχτηκε. Είναι μια πολύ καλή αρχή που όμως θέλει μια ακόμα καλύτερη και τολμηρότερη συνέχεια.

Εγώ προσωπικά τον πίστεψα όπως και το 2004, μόνο που τώρα τον είδα, τον αισθάνθηκα και περιμένω, να είναι αποφασιστικός και άκαμπτος στις αρχές του σοσιαλισμού, της δημοκρατίας και της αξιοκρατίας.

Όχι πια στις μέσες λύσεις και στις στρογγυλοποιήσεις.

Οι πρόγονοί μας έλεγαν :
«ούδέν καλόν άμοιγές κακού» ή «ούδέν κακόν άμοιγές καλού»
(ή κάπως έτσι, τέλος πάντων εσείς καταλάβατε, πάντα το μπέρδευα.)

Ο λαός λέει :
«κάθε εμπόδιο για καλό».

Επίσης για τους όψιμους διεκδικητές της προεδρίας του κινήματος, ο λαός λέει κάτι ακόμα πιο απλό και περιεκτικότερο:
«Εκεί που μας χρωστούσαν, μας ζητάνε και το βόδι»
nifalios
nifalios

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 57
Location : Πολύκαστρο - Ν. Κιλκίς
Registration date : 04/10/2007

http://nifalios.livepage.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

16/9 ΗΤΤΑ ή...... Empty ήττα ή ......

Δημοσίευση  ΜΟΝΙΚΑ ΕΥΤΑΞΙΑ Παρ Οκτ 05, 2007 5:44 pm

αγαπητέ φίλε nifalios

εμείς οι υποστηρικτές του ΠΑΣΟΚ, με άλλα λόγια εμείς το ΠΑΣΟΚ,
που ούτε στελέχη είμαστε,
που ούτε από την εξουσία διεκδικούμε,
που ούτε κάποιου είδους "βόλεμα" ζητιανεύουμε
εμείς ξέρουμε
τι έγινε
πότε ξεκίνησε
τι μέσα χρησιμοποιήθηκαν

για να χάσει το ΠΑΣΟΚ τον προσανατολισμό του, άρα τους υποστηρικτές του, άρα τις εκλογές.

εμείς ξέρουμε ότι ο Πρόεδρος Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ
πάντα ήξερε και πάντα μπορούσε, αλλά όπως και ο ίδιος παραδέχτηκε δεν τόλμησε ...

εμείς που τον στηρίζουμε, θέλουμε ξεκάθαρη πολιτική και δυνατή φωνή.

Θέλουμε ο Πρόεδρος μας Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ να απομακρύνει όσους μπερδεύουν τις ξεκάθαρες θέσεις και αποδυναμώνουν τις δυνατές φωνές.

Θέλουμε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ να εμπνευστεί από την 3η του Σεπτέμβρη αλλά και να εμπνεύσει τη νέα εποχή με νέες διακηρύξεις, νέα οράματα.

Θέλουμε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ να υψώσει ένα ηθικό φράγμα που θα αποδυναμώσει τη διαφθορά, όχι μόνο οριζόντια (κόμματα, στελέχη, κρατούντες κοκ), αλλά κάθετα και βαθειά μέσα στην ίδια την κοινωνία.

Θέλουμε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ να πει όλη την αλήθεια, όχι μόνο για τα αίτια της ήττας του ΠΑΣΟΚ, αλλά και για τα αίτια της παρακμής μιας ολόκληρης κοινωνίας. Παρακμή προσώπων και θεσμών.

Θέλουμε ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γ.ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ να δώσει βήμα διαλόγου στους πολίτες εκείνους που ακόμα αντιστέκονται (αλήθεια για πόσο ακόμα), που δεν δέχονται να "τα πάρουν", που αρνούνται να ενταχθούν στο μισθοφορικό στρατό των βολεμένων, που έχουν ακόμα όραμα και ελπίδα.

Περιμένοντας και τις δικές σου απόψεις

Φιλικά
Μόνικα Ευταξία

ΜΟΝΙΚΑ ΕΥΤΑΞΙΑ
Moderators
Moderators

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 12
Location : 7xiamon@gmail.com
Registration date : 26/09/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης